Buzdolabındaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

0
29

Buzdolabındaki kötü koku, hiç şüphesiz mutfakta karşılaşabileceğiniz en sıkıcı durumlar arasında yer alıyor. Tanımlanamayan kokuların nereden geldiğini bulmak için, buzdolabını açmaya hazırlanmak kadar rahatsız edici bir şey bulunmuyor. Oluşan kötü kokular sadece iştahınızı kaçırmakla kalmıyor, mutfakta zaman geçirme isteğinizi de ortadan kaldırıyor. Küflenme var mı? Alt rafta akıntı oluştu mu? gibi sorular sürekli aklınızı kurcalıyor. Buzdolabınıza yerleşen kokuları gidermek için deneyebileceğiniz pratik metotlar ise anında imdadınıza yetişiyor.

Kokunun Kaynağını Net Olarak Tespit Edin

Kokunun kaynağının belirlenmesi, kötü kokudan kurtulmak için atılması gereken ilk adımlar arasında yer alıyor. Son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin ve çürümeye yüz tutmuş yiyeceklerin öncelikli olarak temizlenmesi, koku kaynağının tespit edilebilmesine yardımcı oluyor.

Bayat gıdalardan kurtulduktan sonra, buzdolabı kokusu hala güçlü bir şekilde etkinliğini koruyorsa, daha ayrıntılı bir şekilde etrafa bakmak gerekebiliyor. Dolap kapağının açılıp kapanmasını sağlayan filtrelerin arasına rutubet ve sıvı birikebiliyor. Lastik fitilleri hafifçe aralayarak aralarını kontrol etmek ve nem veya kötü koku olup olmadığına göz atmakta da fayda bulunuyor. Son olarak, sebzelik çevresine konumlandırılan ufak filtre içini de kontrol ederek koku kaynağına ulaşılabiliyor.

Buzdolabının İçini Boşaltarak Temizliğe Başlayın

İlk adım olarak buzdolabında yer alan tüm yiyeceklerin boşaltılması gerekiyor. Çürümüş, özelliğini kaybetmiş ve bayatlamış yiyecekleri temizledikten sonra, et ve diğer önemli gıdaları geniş bir soğutucuya yerleştirip buzdolabının fişini çekerek temizlik işlemine başlanıyor. Buz ile örtülen soğutucu içindeki yiyecekleri, uzun bir süre bozulmadan saklayabilmek mümkün oluyor. Dolap ve kapı içinde bulunan tüm rafları sökerek daha rahat ve sağlıklı bir çalışma alanı oluşturulabiliyor. Rafların hazneleri, birleşme noktaları ve ince kanalları içine kir ve sıvı atıklar birikebiliyor. Temiz bir bez ve sabunlu su yardımıyla dolabın görünen tüm yüzeylerini özenle temizlemek büyük önem arz ediyor. Sabunlu su ile yüzeyleri arındırdıktan sonra, ıslak bezle durulama yapılabiliyor.

Kötü Kokulardan Tamamen Kurtulun

Kokunun kaynağını bulup; sebzelik haznelerini, mıknatıslı fitilleri, filtre sistemini, rafları ve iç yüzeyleri iyice temizlemek, sizi rahatsız eden kokulardan büyük oranda kurtulmanıza olanak tanıyor. Her ne kadar kokunun ana kaynağından kurtulsanız dahi, dolabın içinde bir miktar nahoş koku kalabiliyor. Bu olumsuz durumu gidermek için ise, işinize yarayacak son derece kolay ve pratik püf noktalar bulunuyor. Dolabın içini ıslak bezle temizlerken, son suya yarım çay bardağı kadar elma sirkesi ilave ederseniz kötü kokular uçucu özelliğe sahip sirke ile ortamdan uzaklaşıyor. Eğer elinizde elma sirkesi yoksa, 1 çorba kaşığı kadar toz karbonatı da temizleme suyuna ilave edebilirsiniz. Her şeye rağmen sorun çözülmediyse, 1 fincan kahve ile az miktarda pirinci dolap içerisinde 24 saat bekleterek sizi rahatsız eden kokudan tamamen kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here