Bu Testleri Denemeden İkinci El Telefon Sakın Almayın

0
40

İkinci el cep telefonu alırken kolayca yapılabilen bazı testler ile cihazda ya da ekranda mesele olup olmadığı derhal anlaşılabiliyor.

Son zamanlarda cep telefonu fiyatlarındaki artış, sıfır telefon alım gücünü de etkiledi. Fiyatları ateş pahası olan sıfır cep telefonları, vatandaşların ikinci el cep telefonu almaya yöneltti. İkinci el cep telefonu alırken ise birçok sorunla karşılaşan kullanıcılar, yetkililer tarafından belirtilen kontroller ile bu sıkıntıdan bir nebze olsun kurtulabiliyor. Farklı işletim sistemlerinde yapılan bazı testler ile vatandaşların ikinci eldeki en büyük problem olan dokunmatik arızasının olup olmadığını anlaşılabiliyor.

Maksimum kullanılan işletim sistemlerinden olan IOS’da ekranı sağa ve sola hızlı bir halde kaydırarak ve bildirim panelini yukarıdan aşağı yavaş bir şekilde çekerek bir problem olup olmadığı fark diliyor. Bildirim paneli tam olarak aşağı ve yukarı kadar herhangi bir takılma yaşamadan inerse, bir sorunun olmadığı saptanıyor. Android cihazlarda ise arama kısmına Genel test Kodu olan *#0*# tuşlandıktan sonrasında burada çıkan adımları takip edip ekrana, sese ve daha biroldukça özelliğin kontrolü yapılabiliyor.

İKİNCİ EL CİHAZLARDA FİRMA GARANTİSİ

ek olarak ikinci el telefon alım-satımının şahıslardan değil, bayilerden yapılması gerektiği ifade edilirken bir probleminin çıktığı takdirde ulaşılabilecek yetkili birinin olacağı söyleniyor. Şahıstan alınıp bir mesele çıktığı takdirde binlerce liranın çöpe atıldığını belirten esnaflar, telefonun sıfır alındığındaki garantisi bitse bile bir süre firma tarafınca inisiyatifi ile verilen garantili aygıt alınmasını tavsiye ediyor.

“2-3 SAAT KULLANMANIZ GEREKİYOR”

12 senedir telefon tamiri ve ikinci el telefon alım-satım işi yapan esnaf Oktay Mengi, telefonu bir süre kullanmadan problemi olup olmayacağının anlaşılmayacağını ifade ederek, “vatandaşlarımız ikinci el telefon alırken ekranın, e-devlet sorgulamasından IMEI kontrol etmesi lazım ‘Türkiye mi yahut yurt dışından mı geldi?’ diye. Bunlara bakılması lazım. Android cihazlarda, kamera ve ses şeklinde unsurların çalışıp çalışmadığına dikkat edilmesi lazım. Android cihazlarda kontrol programları var. Buradan cep telefonu testini yapıyorsun. IOS işletim sistemli telefonlarda ise, farklı kontrol aşamaları var. Doğal olarak bu testleri bitirdiktan sonrasında da aletin tam olarak çalıştığını anlayamıyorsunuz aslına bakarsak.

Bunu 2-3 saat kullanmanız gerekiyor ki batarya ömrünün nasıl olduğuna bakmak lazım. Daha sonrasında telefon şebekesinin hatasız olduğunu öğrenmek bir süre kullanarak kontrol etmek gerekir. Geri kalan kamerası, sesi, hoparlörü, parmak izi gibi özellikler süratlica test edilebilir. Doğal olarak cep telefonlarına yeni özellik ekledikçe bunları kontrol etmek daha da zorlaşıyor. Çünkü bu işlemler iki dakikalık işler değil. Ek olarak ikinci el telefonlarda satmaca önemli oluyor. Vatandaşlarımız telefon alırken faturasının olmasına dikkat etmesi gerekir. Çünkü telefonun çalıntı çıkma şeklinde bir durumu olursa, elindeki faturayla polis karakoluna giderek kabahatu kendisinden atabilir fakat bu aletin faturası yoksa büyük ihtimal suç kendisine kalır. Bu yüzden satmaca şart” şeklinde konuştu.

“İKİNCİ EL CİHAZ ALIRKEN ne olursa olsun FİRMALARI TERCİH ETSİNLER”

İkinci el telefon alırken şahıslardan çok firmaların tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Mengi, “Halkın daha çok cep telefonu mağazaları yerine elden satan insanlara kanıyorlar, onlardan cihaz alıyorlar. Cihaz arızalı yada çalıntı çıkabiliyor. Sonrasında ‘ne yapsak, ne edelim’ benzer biçimde sorunlarla çok karşılaşıyoruz. Halkımıza şunu tavsiye ediyorum, ikinci el aygıt alırken kesinlikle firmaları tercih etsinler. Çünkü cep telefonunu elden almış olduğumız zaman bireyin kim olduğu belli değil, daha sonra bir sıkıntı çıktığında satıcıya ulaşamıyorsun. Verdiği 2-3 bin TL’lik telefonu elinde kalır satamaz sadece parça niyetine satabilir. Kısacası çok mağdur olur. Kişi cep telefonu mağazasını tercih ettiği zaman minimumından çalacağı bir kapı olur ve mağazalar da elinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışır. Aygıtı ya geri alır ya değiştirir veya sorununu çözer kısacası vatandaşı mağdur etmez. Fakat elden cihaz alınınca çalacağı kapısı olmadığı için bu şekilde çok mağdur oluyor” dedi.

“CİHAZIN FATURASI OLSA BİLE SATIŞ SÖZLEŞMELİ TESLİM EDİYORUZ”

İkinci el telefon satarken mağaza tarafınca 3 ay güvence verdiklerini ve bir problem olduğu takdirde müşteriyi mağdur etmediklerini söyleyen Mengi, hitabına şu şekilde devam etti:
“hepimiz ikinci el telefon sattığımızda, cihazın faturası olsa bile satış sözleşmeli teslim ediyoruz. Bu saatte, bu tarihte bizlerden alınmıştır diye. O tarihten sonra olan problemler kullanıcıya ilişkin ama ikinci el garantisi biten cihazlara da biz 3 ay garanti veriyoruz. Çünkü bir alan kişi eşittir on alan kişi, on alan kişi eşittir yüz müşteridir. Bu bu şekilde devam eder o yüzden alan kişi kaybetmektense, hatasız cihaz satmayı tercih ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here