Bu Besinlere Dikkat Saç Dökülmesine Önlüyor!

0
40

Yetersiz beslenme vücudunuzda bazı sinyaller verebilir. Bu sinyallerden biri de saç dökülmesidir. Beslenme programınıza saçınızın sağlığını artıran bazı besinler eklemeniz de yarar var. Peki, bu besinler nedir? İşte saç dökülmesini engelleyen besinler…

Ispanak

Yeşil sebzelerden içinde en sağlıklı olarak bilinen ıspanak, saç dökülmesini engeller ve zayıf saçları yeniden sağlamlaştırır. Sağlıklı saç büyümesini desteklemek için gerekli olan demir, beta-karoten ve C vitamini sağlar. Ek olarak, saç köklerini güçlendiren ve lifleri güçlü ve parlak tutmaya yardımcı olan azca miktarda amino asit de ihtiva eder.?

Yeşil mercimek

Yeşil mercimek saçlarınız için uygun olan biyotin ve proteini sağlar. Saç dökülmesini durdurmak ile kalmaz, bununla beraber zayıflamasını ve kırılmasını da önler.

Yağlı balık

Somon, ton balığı ve diğer yağlı balık çeşitleri, omega 3 yağ asitleri ve saç sağlığını artıran yüksek kıymetli proteinler içerir. Özellikle haftada en az iki kere balık yerseniz, saç derisindeki doğal yağların kaybolmasını önler ve saçlarınızın sağlıklı büyümesini sağlayabilirsiniz. Bazı türlerinde saç dökülmesinin denetim altına alınmasında önemli bir bileşen olan selenyum bulunur. Yağlı balıklar ayrıca serbest radikallerle cenkan ve köklerin zayıflamasını azaltan antioksidanlar içerir.

Yulaf

Yulafın içerisinde bulunan çok fazla B vitamini ve mineraller sayesinde, saç liflerinizi kuvvetlendirir ve saç dökülmesine karşı savaşır. Ayrıca, yulaftaki amino asitler saç köklerini kuvvetlendirir ve güçlü ve sağlıklı saçların büyümesini arttırır.

Bal kabağı

Toksinlerin ve güneşin neden olduğu hasarı azaltan, antioksidan bir gıda kaynağı olan E vitamini içeriği sebebiyle bal kabağı saçlarınız için mükemmel bir gıda kaynağıdır. Bu vitamin, saç kökleri tarafınca emilir ve yeni saçların uzamasını arttırır. Ayrıca yağ bezlerinin düzenlenmesine, kuruluk ve saç dökülmesinin önlenmesine de yardımcı olan C vitamini ve yağ asitleri ile de ön plana çıkmaktadır.

Yumurta

Yumurta, yüksek kıymetli proteinleri, daha güçlü, daha parlak saç liflerinin oluşumunu destek sunar. Ayrıca, saçların sağlıklı büyümesinde önemli rol oynayan çok miktarda B vitamini kompleksi de ihtiva eder.

Kaynak : pembenar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here