Bilim Adamlarından Beklenen Açıklama Geldi: İşte Karşınızda İlk Kara Delik Fotoğrafı

0
44

ABD Ulusal Bilim Vakfı Çarşamba günü ilk kez süper kütleli bir kara deliğin fotoğraflarını kamuoyuyla paylaştı.

Dünya üzerinde sekiz farklı radyo teleskoptan bilgi alan gökbilimciler süper kütleli bir kara deliği etrafındaki hareketle birlikte görüntülemeyi başardı. Yüz yıldan önce Einstein tarafından teoriye dökülen kara delikler “ışık emen canavarlar” şeklinde de değerlendiriliyor.

Harvard Üniversitesi’nden Shepherd Dooleman “Görünmesi imkansız olanı görebildik. Bir kara deliği gördük ve resmini çektik” dedi.

Süper kütleli kara delikler yıldızların çökmesi sonucunda oluşan kara deliklere göre farklı ve bunların oluşumu günümüzde gizemini hala korumaktadır. Neredeyse bütün galaksilerin merkezinde bulunan bu kara delikler o kadar yoğun ki çekim güçlerinden ışık bile kurtulamıyor. Fotoğraflanan bu kara deliğin çekim alanı neredeyse güneş sistemimiz kadar geniş.

50 ila 60 milyon dolara mal olan proje masraflarının 26 milyon dolarlık kısmını Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) karşıladı..

M87 isimli galakside yer bulan bu kara delik, görüntülenenbilen ilk kara delik olma özelliğini taşıyor. Kara deliğin dünyadan uzaklığı 53 milyon ışık yılı. Bir ışık yılı 9,5 trilyon kilometre mesafeye denk gelmektedir. Bu kara deliğin büyüklüğü güneşin kütlesinin 6,5 milyar katı.

Teleskop bilgileri iki yıl önce Event Horizon Teleskobu tarafından elde edilmiştir. Ancak görüntülemeyi tamamlayabilmek iki yıl aldı çünkü bunu yapabilmek için 200 uzman, süper bilgisayarlar ve dünyanın çeşitli yerlerine uçakla yüzlerce terabayt veri aktarılması gerekti.

Event Horizon Teleskobu tüm dünya üzerindeki milimetrik teleskopları düzenliyor. Böylece bu teleskoplar aynı anda aynı gözlemleri aynı anda yapabiliyor. Tüm bu teleskoplardan gelen bilgileri toplayarak görsel bir anten oluşturduk. Bunun bir metrenin binde biri olarak ölçülen milimetrik menzilinin kara delikleri araştırmak için en iyi dalga boyu olduğunu gördük.

Gueth doğası gereği kara deliklerin aslında görülemez olduğunu ve hiçbir zaman da görülemeyeceklerini söylüyor.

Ancak şunu iyi biliyoruz ki bir kara deliği çevreleyen toplanma diski parlak ve kara delikle kontrast oluşturabiliyor. Bunlar kara delik tarafından yutulmadığı müddetçe bu materyal tesbit edilebilir. Yani amaç kara deliği kontrast sayesinde görünür hale getirmek. Gözlemlerimiz M87’deki kara deliğin Güneş’ten 6,5 milyar kat büyük olduğunu ve saat yönünde döndüğünü gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here