Ayak şişmesine ne iyi gelir, Ayak şişmesi nasıl geçer, Ayak şişmesi neden olur?

0
37

Ayak şişmesi sık görülen bir durum olmasına rağmen hastalık değildir. Ayak şişmesi farklı nedenlerle meydana gelebilir. Ayak şişmesini gidermek için neler yapmalıyız, ayak şişmesine ne iyi gelir, ayak şişmesi nasıl geçer, ayak şişmesi neden olur? Sorularınızın cevabı birazdan vereceğimiz bilgilerde bulabileceksiniz.

Ayak şişmesi genelde endişelenmeyecek geçici bir durumdur. Uzun süre ayakta kalmak, uzun süre hareketsiz kalmak, yeni egzersiz denemek ya da yoğun bir gün geçirmekten dolayı ayağınız şişebilir. Eğer ayak şişliği herhangi bir yan etki gösteriyorsa ya da birkaç gün içersinde geçmiyorsa o zaman bir doktora görünmenizde fayda var.

Evde müdahale edebileceğiniz bazı yöntemlerle ayak şişliğinden kurtulmak mümkün. İşte evde yapabileceğiniz tedavi yöntemleri…

1. Tuzlu su:

Yorgun ve şiş ayaklar için en yaygın çözüm tuzlu sudur. Tuz içerisindeki sülfat kasların rahatlamasını sağlar. Yarım kova suya bir fincan tuz eklenerek iyice karıştırılır. Ayaklar bu su içerisinde yaklaşık 10 ya da 15 dakika ıslatılır. Her gece yatmadan önce bu uygulama yapılabilir.

2. Ayakları yüksekte tutmak:

Şişliklerin önlenmesi için ayakların yüksek bir yerde tutulması gerekir. Kalp hizasından yüksekte tutulduğunda kan akışının ayaklara hücum etmesi engellenir. Böylece oluşan şişlikler iner ve şişlik oluşumu da engellenir.

3. Tonik:

Eski çağlardan beri ayak şişlikleri için kullanılan en etkili çözüm gazlı sudur. Gazlı su etkilenen alanlara tonik şeklinde uygulanabilir. Şişliklerin yatışmasını sağlarken aynı zamanda ağrıyı da hafifletir.

4. Kontrast banyoları:

Kontrast banyo ayak şişmesini hafifletmek için kullanılan bir başka yoldur. Şişliklerin inmesini sağlar ve ağrıyı yatıştırır. Yarım kova sıcak suyla, yarım kova soğuk su yan yana konur. Ayaklar ilk olarak sıcak suda konur ve yaklaşık 10 ya da 15 dakika beklenir. Ardından hemen soğuk suya konur. Soğuk suda ise 5 dakika kadar bekletmek yeterli olacaktır. Bu sıcak soğuk değişimi kan dolaşımını teşvik eder. Aynı zamanda ağrıyı hafifletir.

5. Karbonat:

Ayaklarda oluşan şişlikler için karbonat ve pirinç suyu aynı miktarda karıştırılır. Hamur haline getirilir. Elde edilen hamur doğrudan ayaklardaki şişlikler üzerine uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra su ile durulanabilir.

6. Uçucu yağlar:

Uçucu yağlar; okaliptüs ya da nane yağı, limon suyu ile karıştırılır. Etkilenen alanlara sürülür ve yaklaşık 15 dakika boyunca ayaklarda bekletilir. Kasların gevşemesini sağlarken aynı zamanda ağrıyı da hafifletir.

7. Limonlu çözüm:

Limon suyu, toz tarçın, yağ, süt ve su karıştırılır. Hamur haline getirilir. Elde edilen hamur şişen ayaklara doğrudan uygulanır. Bu çözüm en etkili çözümlerden biridir. Ayaklarda oluşan şişlik ve sertliklerin hafiflemesini sağlar.

8. Beslenme düzeni:

Ayak ağrılarına bozuk beslenme düzeni de neden olabilir. Dengeli beslenme dolaşımı artırır. Ayrıca beslenme düzeninde magnezyum içeren gıdalara yer verilmelidir. Ayrıca sodyum içeren gıdalardan kaçınılmalıdır. Günde 8 ila 10 bardak su tüketilmesi gerekir. Taze sebze ve meyve suları da tüketilebilir.

9. Elma sirkesi:

Elma sirkesi de ayaklardaki şişliklerin inmesine yardımcı olabilir. Ayaklara ve ayak bileklerine doğrudan uygulanabilir. Ağrının da hafiflemesini sağlar.

10. Maydanoz:

Sıvı retansiyonu sonucu şişen ayaklar için maydanoz oldukça etkili bir çözümdür. Maydanoz yaprakları iyice yıkanır ve çay şeklinde demlenir. Günde 2 ya da 3 bardak maydanoz çayı tüketilebilir. Aynı zamanda bir idrar söktürücü olduğu unutulmamalıdır.

11. Arpa suyu:

Bir avuç arpa tanesi suda kaynatılır. Kahverengi olana kadar kaynatılmalıdır. Süzülür ve günde 1 ya da 2 bardak kadar tüketilebilir. Karışımın soğuk içilmesi önerilir. Aynı zamanda idrar söktürücü olarak çalıştığı için vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

12. Uygun ayakkabılar:

Ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir. Ayak şişmesine neden olan formdaki ayakkabılar tercih edilmemelidir.

13. Zencefil:

Zencefil de ayak şişliklerinde kullanılmaktadır. Zencefil doğal bir anti enflamatuardır. Masaj yağı olarak zencefil yağı kullanılabilir. Ayak masajı şişliklerin inmesinde oldukça etkilidir. Krampların giderilmesinde de kullanılır.

14. Greyfurt yağı:

Greyfurt yağı gibi uçucu yağlar ayaklardaki şişlikler için kullanılabilir. Bu esans harika anti enflamatuar özelliklere sahiptir. En iyi sonucu elde etmek bir gece ciltte bekletilmesi önerilir.

15. Soğuk kompres:

Soğuk kompres de şişliklerin inmesi için kullanılan çözümlerden biridir. Buz torbası ile şiş alanlara kompres yapılabilir. Ancak buz doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Bir havluya sarılarak uygulanabilir.

16. Sigara ve alkol:

Sigara içilmemeli ve fazla alkol kullanılmamalıdır. Sigara ve alkol şişliklerin daha da artmasına neden olabilir.

17. Lahana yaprakları:

Birkaç lahana yaprağı (yeşil ya da beyaz) iyice temizlenir. Ardından buzdolabında bir süre bekletilir. Soğuduktan sonra şiş alanların üzerine yerleştirilir ve üzerin bir bandaj ile sarılır. Bandaj çok sıkılmamalı hafif gevşek bırakılmalıdır. Cilt üzerinde yaklaşık 3* dakika kadar tutulması tavsiye edilir.

18. Karahindiba çayı:

Karahindiba çayı da şişliklerin azaltılmasında etkilidir. Karahindiba sıcak suya eklenir ve yaklaşık 15 dakika kadar demlenmesi beklenir. Çay şeklinde günde 1 ya da 2 bardak tüketilmesi önerilir. Ayaklarda ve ayak bileklerinde oluşan ödemin azalmasına yardımcı olur. Antioksidanlar açısından zengin olan bu bitki ağrıların da hafiflemesini sağlar.

19. Salatalık:

Salatalık cilt bakımı ve cilt sağlığı için kullanılan bir besindir. Bir adet salatalık dilimler halinde kesilir. Ayaklarda şişen bölgelere uygulanır ve üzerine bir bandaj ile sarılır. Salatalık, ödem ve sertliği azaltırken ayakların rahatlamasına yardımcı olur. Alternatif olarak salatalık suyu da kullanılabilir.

20. Yararlı vitaminler:

Özellikle E vitamini içeren besinlerin tüketilmesi önerilir. Bu nedenle koyu yeşil yapraklı sebzeler, badem, antep fıstığı gibi besinler, tatlı patates gibi gıdalar tüketilebilir. Bu tür gıdalar şişliklerin inmesini sağlarken aynı zamanda kasların rahatlamasına yardımcı olur. Ağrıyı hafifletir ve şişlikleri engeller.

Bacaklarda ve ayaklarda oluşan şişlikler genellikle yorgunluk gibi basit nedenler ile oluşur. Bu tür durumlarda bitkisel çözümler denenebilir. Ancak ayaklardaki şişlik giderek artıyorsa ya da bu şişlikler uzun zamandır devam ediyorsa bir doktora görünülmelidir. Ayaklarda oluşan şişliklerin altında başka bir hastalık olabilir. Doktor altta yatan hastalığı anlayarak şişlikler için uygun tedavi yöntemini uygulayacaktır. İlaç ve doktor tedavisine ek olarak bitkisel çözümlerin kullanılmasına devam edilebilir. Ancak bitkisel çözümler uygulanmadan önce doktora danışılması önerilir. Her bitkisel çözüm herkeste aynı sonucu vermeyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here