Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Gece Uyumadan Bir Avuç Yerseniz Ne Olur?

0
61

Kabak meyvesinin içerisinden elde edilen çekirdeği kuruyemişlerin en popüleridir. Ay çekirdeğinin bilakis yağ nispeti az olan kabak çekirdeği, çiğ hali münhasıran kanser illetlerini önlediği tespit edilmiştir. Pekala Kabak çekirdeğinin yararları nelerdir? Gece uyumadan bir avuç tarafsanız ne olur? Sizler için kabak çekirdeğine dair merak edilen her şeyi araştırdık.

Kabak çekirdeği, kabak sebzesinin içindeki çekirdekler kurutularak elde edilmektedir. Eski devirlerde ilaç olarak kullanılan kabak çekirdeğinin sıhhate birçok yararı vardır. Almayan’da yapılan bir araştırmada kabak çekirdeği kavrulmadan çiğ tüketildiğinde içeriğindeki güçlü antikansorejen unsurların vücuttaki hücrelerin mutasyona uğramasını engellediği tespit edilmiştir. Sarı kabaklardan elde edilen çekirdeklerin kabukları beyaz olsa da içeriğindeki et yeşil renktedir. Meyvesi yüksek lifli olan kabak çekirdeği sindirim sisteminin işlevselliğini artırmada epey tesirlidir. İçeriğinde fosfor, çinko, demir, kalsiyum, magnezyum ve sodyum üzere minerallerin yanı sıra yüzde 90 E vitamini içerir. Gece yatmadan tüketildiğinde, dinlenmeye geçen ve yenilenen hücrelerin fonksiyonlarını artırır. Cilt sıhhatine da yarar sağlayan kabak çekirdeği dermis tabakasının kendini yenilemesini sağlar. 100 gram kabak çekirdeği yaklaşık 500 kaloridir.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

– Kabak çekirdeğinde bulunan omega-3 yağları kolesterolü kontrol altında tutar. Bu sayede kandaki yağ seviyesini düşürerek kalp ve damar rahatsızlıklarını önler. Omega-3 yağ asitleri vücudun gelişimi açısından gerekli yağlar arasında en faydalı olandır.

– Gece yatmadan tüketilen bir avuç kabak çekirdeği içerdiği yatıştırıcılar sayesinde rahat bir uykuya yardımcı olur. Ayrıca vücudun yenilenmesini destekleyen kabak çekirdeği, beyin fonksiyonlarını da artırarak ileri yaşlarda görülen unutkanlık gibi hastalıkların önüne geçer.

– İçerdiği çinko sayesinde genişlemiş prostat semptomlarını hafifletir. İdrar kesesinde büyüme ve boşalma problemi yaşayan kişilerin tüketilmesi tavsiye edilir. Yapılan araştırmalarda kabak çekirdeği idrar sökmede etkili bir besindir. Ayırca mesane torbasındaki tüm idrarın boşalmasını destekleyerek kum ve taş oluşumunun da önüne geçer.

– Enteresan yararlarından birisi ise erkekler üzerindeki tesiridir. Kabak çekirdeği içerdiği hususları erkek vücudundaki hücreleri yenilemede epeyce tesirlidir. İçerdiği yağ saç köklerindeki hücreleri güçlendirerek dökülmesinin önüne makbul.

 

– Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının daha iyi işlemesini sağlar. Böbrekte taş oluşumunu önler.

– 150 gram kuru kabak çekirdeği, vücudun günlük ihtiyacı olan protein % 50’sini sağlar. Demir ile beraber vücuda giren protein hem doğru enzimlenir hem de yüzde 20’lik oranda kansızlığı engeller.

– Bünyesinde yüksek seviyede kalsiyum barındırdığından kemikleri güçlendirir. İleri yaşlarda münhasıran bayanlarda görülme mümkünlüğü yüksek olan kemik erimesi ve kas kaybını önler.

– Parazitler vücutta en çok sindirim sistemini tesirler. Bağırsaklarda hayat bulan parazitler kimi kimsede ishale kimisinde ise kabızlığa neden olur. Başkaca iştahsızlık ya da çok iştah sahibi üzere önemli sıhhat meselelerine neden olan parazitlerin vücuttan atılması için kabak çekirdeği doğal ilaçlar arasında birinci sırada bölge alır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here