AB’den Google’a 1.49 Milyar Euro Ceza! Üçüncü Büyük Ceza

0
32

Google’ın reklam hizmeti AdSense’de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı sebebi öne sürülerek 1.49 milyar euro para cezası verilmesine karar verdi.

Avrupa Birliği, dünya devi Google’ı cezalandırdı. AB komiseri Margrethe Vestager düzenlediği basın toplantısında, Google’ın AdSense reklamcılık sualşturmasının uzun süre devam ettiğini söyleyerek, şirketin piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı nedeni öne sürülerek Google’a 1.49 milyar euro para cezası verdiklerini açıkladı. Vestager, Google’ın bu ihlalleri 10 senedir gerçekleştirmiş olduğini sözlerine ekledi.

AB’den yapılan açıklamada, Google’ın üçüncü taraf web sitelerinde rekabet karşıtı sözleşme engellemelerı uygulayarak, online arama reklamlarındaki hakimiyetini güçlendirdiği ve kendisini rekabetçi baskıya karşı koruma altına aldıği ifade edildi.

AB yetkilileri, 2006’dan itibaren Google’ın AdSense müşterilerinin sitelerinde rakip arama motorlarına yer vermesini engellediğini söyledi. Yetkililer, Google’ın iş dünyası kolunun sürekli araştırılmış olduğunı belirterek gelecek te de bu tip cezalar olabileceğinin sinyallerini verdi.

ÜÇÜNCÜ BÜYÜK CEZA

AB’nin Google’a verdiği bu yüklü para cezası, AB’nin son yıllarda teknoloji devine karşı uyguladığı üçüncü büyük ceza olarak kayıtlara geçti. Google, mobil pazardaki hakimiyetini fenaye kullandığı için geçen yıl 4.3 milyar euro, alışveriş arama neticelarını manipüle etmiş olduğu için ise 2.4 milyar euro ceza ödemek zorunda kalmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here