2019 Oruç ne Zaman Başlayacak? Ramazanın İlk Oruç Günü ne Zaman?

0
47

2019 ramazanın ilk orucu ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Ramazan ayı İslam alemi ve Müslümanlar için çok önemlidir. Yılın en önemli ayı olan Mübarek Ramazan ayında oruç ibadeti gerçekleştirilir. Üç ayların sonuncusu Ramazan ayına çok kısa bir süre kaldı. Oruç ibadetini gerçekleştirmek isteyen kişiler, belirtilen günün imsak vaktine kadar yemek yiyebilecekler. 2019 orucunun ne zaman başlayacağı yazımızın detaylarında.

İsraf ve savurganlık, alışkanlıklarımızdan uzaklaşıp, paylaşmaya dayalı bir hayatı hedefe almak için bir fırsat olan ramazan ayı başlamak üzere. Milyonlarca Müslüman, yılın en mübarek ayı Ramazan ayının ne zaman başlayacağını araştırıyor. Peki Ramazan ayı ne zaman?

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Mübarek Ramazan ayı ne zaman başlayacak? 2019’da ilk sahur ve ilk iftar ne zaman? 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece ilk sahur yapılacak ve 6 mayıs günü ilk iftar açılacak.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli ayda ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açmış olur.

BİN AYDAN DAHA HAYIRLI KADİR GECESİ

Mübarek Ramazan ayı Kuran-ı Kerim ayı olarak bilinir. Kuran’ı terk etmemek, ibret almak ve uygulamak gerekir. Dünya hayatında iken Kuran’ı terk edeni, ahirette de Kuran terk eder. Bugün elinize aldığınız Kuran, yarın sizin elinizden tutar

Bu nedenle Kadir Gecesi’ni aramanızı, bulmanızı ve ihya etmenizi tavsiye ediyoruz. Kadir Gecesi (Leyle-i Kadir)’nin Ramazan’ın tek sayılı son on gecesinde aranabileceği belirtilmiştir; yani 21., 23., 25., 27. veya 29. Geceler. 27. gece olması ihtimalinin yüksel olabileceği vurgulanmaktadır. Kadir Gecesi’nin işaretleri şunlardır:

1. Güneş sabah erkenden şuasız doğar.

2. Yağmur gece veya o gecenin gündüzünde yağabilir.

3. Gece gökyüzü hafif sisli olacaktır.

4. Gökyüzü yansımalar ve şualar olmadan hafifçe aydınlanacaktır.

5. Melekler ve Cebrail (a.s.) yeryüzüne pek çok amaç için iner.

RAMAZAN AYINDA NELER YAPILIR?

Ramazan ayı birçok güzel amelin yapılabileceği bir aydır, Allah’ın rızasının kazanılacağı bir aydır. Bu ayda Hz. Muhammed’in (S.A.V) müjdelediği birçok hayrın ve Salih amelin işleneceği günler var. İşte onlardan bir kaçı:

* Oruç tutmak

* Geceleri Peygamber Efendimiz’in sav sünneti olan teravih namazını kılmak

* Kur’an okumak

* Namazları cemaatle kılmak

* Sahur yapmak

* İftar ettirmek

* Kadir Gecesini aramak

* Sabretmek

* İhsan ve ikramda bulunmak

* Tövbe etmek

* Cenneti istemek

* Çokça Kelime-i Tevhid söylemek

* Ramazan umresi yapmak

* Açları doyurmak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here