19 Nisan 2019 İl İl İmsak Vakitleri: İmsak ve Sahur ne Zaman Saat Kaçta?

0
42

Şaban Ayı içinde oruç tutmak isteyenler bazı günleri oruçlu geçiriyor. Bu nedenle 19 Nisan Cuma il il imsak vakitleri aranıyor. İşte Diyanet’in il il imsakiye vakitleri.

Üç aylar içinde oruç tutmak çok faziletlidir. Şaban ayı içinde oruç tutmak sünnettir ve hadislerde çokça anlatılır. Bu nedenle imkanı olan vatandaşlarımız pek çok günü oruçlu geçiriyor. Kimi nafile oruç tutarken kimi geçmişten kalan borçlarını ödüyor. 19 Nisan 2019 İmsak Vakitleri ile günü oruçlu geçirecekler ne zaman sahura kalkacaklarını bilecekler.

Milyonlarca Müslüman Mübarek Berat Kandiline hazırlık yapıyor. Sahur yapmak isteyenler ise saatlerini kurmak için “İmsak ne zaman, saat kaçta?” sorularına internetten yanıt arıyor. İmsak, kendini tutmak, bir şeyden el çekme anlamına geliyor. İmsak vakti girdikten sonra yemek ve içmek bırakılıyor. İmsakın zıddı iftardır. İmsak vaktinin başlangıcı, tan yerinin ağarmasıyla başlar. Bu vakit, takvimlerde imsak vakti olarak gösterilmektedir. İmsak vaktinden iftar vaktine kadar, ibadet niyetiyle; yemeden, içmeden, küfürden, cinsî münasebetten ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir.

Dinimizde Recep ayında oruç tutmanın önemi şöyle ifade ediliyor; Enes Radiyallâhu Anh rivayet ediyor. Peygamberimiz Sallallahü Aleyhi Vesellemden sordular:“Ya Resulallah, Ramazan’dan başka en faziletli oruç ayı hangi aydır?”Peygamberimiz Sallallahü Aleyhi Vesellem:“Ramazan’ı tazim için (Ramazan hürmetine) Şaban’da tutulan oruçtur” cevabını verdi. (Tirmizî, Zekât: 28) Kaynak: 19 Nisan 2019 İmsak Vakitleri Şaban Orucu için il il imsak vakitleri.

İL İL İMSAK VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here